Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prawo Unii Europejskiej II

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2105-PI-L-D5PUEU
Kod Erasmus / ISCED: 14.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Prawo Unii Europejskiej II
Jednostka: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Celem konwersatorium jest zapoznanie studentów z zasadami stosowania prawa oraz mechanizmami kontroli przestrzegania prawa UE przez państwa członkowskie i instytucje unijne. Przedmiotem analizy będą przede wszystkim sądowe procedury kontroli na poziomie centralnym i lokalnym, jednakże uwaga zostanie również poświęcona nieformalnym i koncyliacyjnym metodom rozwiązywania sporów na tle unijnym. Szczególny nacisk zostanie położony na rolę jednostek i sądów krajowych w systemie kontroli przestrzegania prawa unijnego, jak również na aksjologiczny wymiar Unii i system kontroli stosowania się do wartości z art. 2 TUE.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Wprowadzenie do Unijnego systemu kontroli

Wartości UE i ich naruszenia

Polska i zasada praworządności

Zapytania prejudycjalne

Zasada skutku pośredniego

Zasada odpowiedzialności odszkodowawczej państw członkowskich

Skarga indywidualna do KE

Skarga na naruszenie prawa UE przez państwo członkowskie

Skarga na niewykonanie wyroku TUSE przez państwo członkowskie

Skarga o stwierdzenie nieważności aktu prawa UE

Skarga na bezczynność

Skarga odszkodowawcza

Pełny opis:

WPROWADZENIE DO UNIJNEGO SYSTEMU KONTROLI: Obowiązek przestrzegania prawa UE. Unijny system sądownictwa: Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy krajowe. Komisja jako strażnik Traktatów. Mechanizmy kontroli przestrzegania prawa UE przez państwa członkowskie i instytucje unijne – ogólny zarys.

WARTOŚCI UE I ICH NARUSZENIA: Tożsamość europejska. Wartości z art. 2 TUE i ich rola w UE. Zasada praworządności. Procedura atomowa z art. 7 TUE. Nowe Ramy UE na rzecz umocnienia praworządności.

POLSKA I ZASADA PRAWORZĄDNOŚCI: Spór między UE a Polską o zasadę praworządności. Zarzuty Komisji. Etapy postępowania KE wobec Polski.

ZAPYTANIA PREJUDYCJALNE: Postępowanie prejudycjalne jako forma kontroli zgodności działań państw i instytucji unijnych z prawem UE. Cel postępowania prejudycjalnego, pojęcie sądu, obowiązek zadawania pytań, doktryny acte éclairé i acte clair, zakres pytań prejudycjalnych, procedury zdawania pytań przed TSUE i sądem krajowym, charakter prawny i skutki orzeczenia wstępnego.

ZASADA SKUTKU POŚREDNIEGO: Obowiązek wykładni zgodnej z prawem UE i granice swobody sędziego.

ZASADA ODPOWIEDZIALNOŚCI ODSZKODOWAWCZEJ PAŃSTW CZŁONKOWSKICH: Istota i warunki odpowiedzialności odszkodowawczej państw, dochodzenie roszczeń, zakres odszkodowania.

SKARGA INDYWIDUALNA DO KE: Prawo jednostki do złożenia skargi indywidualnej do KE, obowiązki KE względem jednostki, cel skargi i jej następstwa.

SKARGA NA NARUSZENIE PRAWA UE PRZEZ PAŃSTWO CZŁONKOWSKIE: Procedura z art. 258 TFUE: legitymacja czynna i bierna, przesłanki odpowiedzialności, warunki wszczęcia postępowania, etap administracyjny i sądowy, właściwość sądowa, dopuszczalność skargi, ciężar dowodu, środki tymczasowe, charakter prawny i skutki wyroku. Procedura z art. 259 TFUE.

SKARGA NA NIEWYKONANIE WYROKU TSUE PRZEZ PAŃSTWO CZŁONKOWSKIE: Procedury z art. 260 ust. 2 i 3 TFUE: legitymacja czynna i bierna, przesłanki, warunki wszczęcia postępowania, etapy procedur, charakter prawny wyroku, rodzaje sankcji, zasady i sposoby ich obliczania.

SKARGA O STWIERDZENIE NIEWAŻNOŚCI AKTU PRAWA UE: Legitymacja czynna i bierna, dopuszczalność skargi, właściwość sądowa, zakres przedmiotowy, przesłanki nieważności, charakter prawny i skutki orzeczenia.

SKARGA NA BEZCZYNNOŚĆ: Legitymacja czynna i bierna, dopuszczalność skargi, właściwość sądowa, zakres przedmiotowy, przesłanki skargi, charakter prawny i skutki orzeczenia.

SKARGA ODSZKODOWAWCZA: Legitymacja czynna i bierna, dopuszczalność skargi, właściwość sądowa, zakres przedmiotowy, przesłanki skargi, charakter prawny i skutki orzeczenia.

Literatura:

J. Barcz, M. Górka, A. Wyrozumska, Instytucje i prawo Unii Europejskiej, wyd. 5, Warszawa 2017

M. M. Kenig-Witkowska, A. Łazowski, R. Ostrihansky, Prawo instytucjonalne Unii Europejskiej, wyd. 7, Warszawa 2017

J. Barcik, A. Wentkowska, Prawo Unii Europejskiej, Warszawa 2014

Zawidzka-Łojek, A. Łazowski, Instytucje i porządek prawny Unii Europejskiej, wyd. 2, Warszawa 2015

M. Zdanowicz, Wybór orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, Białystok 2007

W. Heusel, J-P. Rageade (red.), The Authority of the EU Law Do We Still Believe in it?, Berlin 2019

S. K. Schmidt, The European Court of Justice & The Policy Process, Oxford 2018

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu przedmiotu student w zakresie wiedzy:

- ma podstawową wiedzę o różnych rodzajach kontroli przestrzegania prawa UE przez państwa członkowskie i instytucje UE (S1A_W02)

- zna i rozumie procedury i narzędzia służące rozwiązywaniu sporów powstałych na tle prawa unijnego na poziomie unijnym i krajowym (S1A_W07)

- ma podstawową wiedzę o relacjach między głównymi podmiotami stojącymi na straży przestrzegania prawa UE w skali unijnej i krajowej, m.in. między Komisją Europejską, Trybunałem Sprawiedliwości UE, sądami krajowymi i jednostkami (S1A_W03)

- zna i rozumie rolę, jaką mechanizmy kontroli pełnią w unijnym porządku prawnym (S1A_W07)

Po ukończeniu przedmiotu student w zakresie umiejętności:

- posiada umiejętność wyszukiwania, rozumienia i analizowania źródeł prawa unijnego (S1A_U08)

- prawidłowo posługuje się aktami prawnymi UE oraz orzecznictwem sądów unijnych w celu rozwiązania problemów prawnych powstałych na gruncie nieprzestrzegania prawa UE przez państwa członkowskie i instytucje (S1A_U05)

- potrafi wykorzystywać narzędzia dostępne osobom fizycznym i prawnym takie jak skargi do Komisji Europejskiej czy EU Pilot w celu rozwiązywania sporów z państwem członkowskim i instytucjami unijnymi (S1A_U05)

- potrafi właściwie analizować przyczyny naruszeń prawa UE i oceniać zasadność oraz przebieg konkretnych procedur i mechanizmów kontroli (S1A_U03)

Po ukończeniu przedmiotu student w zakresie kompetencji społecznych:

- potrafi współdziałać i pracować w grupie przyjmując w niej różne role w celu rozwiązania napotkanych problemów prawnych (S1A_K02)

- potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania (S1A_K03)

Metody i kryteria oceniania:

METODY I KRYTERIA OCENIANIA:

Na ocenę końcową składają się:

Praca na zajęciach indywidualnie lub w grupach: „plus” za merytoryczne, kompletne wypowiedzi oraz „minus” za brak przygotowania

Egzamin

METODY DYDAKTYCZNE:

Analiza aktów prawnych i orzecznictwa

Dyskusja nad problematycznymi tematami

Prezentacja wybranych zagadnień

Rozwiązywanie kazusów

Pisanie skarg

Symulacja rozprawy

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)