Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

U.S. National Security Policy

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2104-ERASMUS-USNS
Kod Erasmus / ISCED: 14.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: U.S. National Security Policy
Jednostka: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: angielski
Skrócony opis:

Głównym celem kursu jest zapoznanie studentów z zagadnieniami bezpieczeństwa narodowego USA. Wśród kluczowych problemów omawianych na zajęciach znajdują się: stosunki USA z innymi państwami, wojna z terroryzmem, konflikty asymetryczne i cyberterroryzm; potęga militarna USA i rozprzestrzenianie broni masowego rażenia; przestępczość zorganizowana; globalizacja i globalna współzależność ekonomiczna; kryzys gospodarczy i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa USA; migracje wewnętrzne i międzynarodowe; degradacja środowiska.

Pełny opis:

Kurs będzie składał się z wprowadzenia, trzech głównych modułów (każdy skoncentrowany na konkretnej grupie zagadnień) i zakończy się wskazaniem nowych wyzwań dla amerykańskiej strategii bezpieczeństwa.

W części wprowadzającej zostaną omówione ogólne zagadnienia związane z kwestią bezpieczeństwa narodowego USA. Uwaga koncentrować się będzie na problemach definicyjnych, zmieniającym się środowisku międzynarodowym, ramach instytucjonalnych i powojennych strategiach bezpieczeństwa USA.

W pierwszej części kursu przeanalizowany zostanie polityczny i wojskowy wymiar strategii bezpieczeństwa USA, tj. relacje USA z innymi państwami (sojusznikami i wrogami); bezpieczeństwo i terroryzm; potęga militarna USA, rozprzestrzenianie broni masowego rażenia; nieregularne wyzwania, interwencje zbrojne.

Druga części kursu skupiać się będzie na gospodarczym wymiarze bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Będzie on obejmował takie zagadnienia jak: globalizacja i międzynarodowa gospodarka polityczna (IPE); bezpieczeństwo gospodarcze i współzależność Stanów Zjednoczonych; globalny kryzys gospodarczy i bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych.

Trzecia część kursu będzie dotyczyła zagadnień społecznych i związanych z problemami ochrony środowiska w kontekście bezpieczeństwa. Obejmie ona: kwestie migracji, konfliktów etnicznych i religijnych; problemy ochrony środowiska i zmiany klimatyczne; nowe wyzwania dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Literatura:

1. Literatura podstawowa:

• J. Goldstein and J. Pevehouse, "International Relations" by (you may find this book in the library)

• Bacevich Andrew J., The Limits of Power: The End of American Exceptionalism, Holt McDougal, 2009

• Buzan Barry, The United States and the Great Powers: World Politics in the Twenty-first Century, Polity Press, 2004

• Leffler Melvyn P. (ed.), Legro Jeffrey W. (ed.), To Lead the World: American Strategy after the Bush Doctrine, OUP USA, 2008

• Nye Joseph, Future of Power, PublicAffairs, 2011

• Watson Cynthia A., U.S. National Security: A Reference Handbook, ABC-CLIO, 2008

• Zakaria Fareed, The Post-American World: And The Rise Of The Rest, Penguin, 2009

2. Wybrane artykuły z takich wydawnictw jak:

• THE WASHINGTON QUARTERLY, International Herald Tribune,

• Foreign Affairs, National Interest, The Economist

• and other magazines…

3. Raporty uznanych amerykańskich i europejskich think tanków i instytutów badawczych.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu tego kursu studenci powinni:

• rozumieć główne problemy i zagadnienia w obszarze bezpieczeństwa narodowego USA

• posiadać podstawową wiedzę w różnych dziedzinach bezpieczeństwa narodowego USA

• znać literaturę obejmującą zagadnienia bezpieczeństwa narodowego USA, dostępną i wyselekcjonowaną do tego kursu, jak również umieć znajdować źródła samodzielnie

• rozwinąć zdolności do analitycznego i krytycznego myślenia

• rozwinąć umiejętność formułowania uzasadnionych wniosków

• rozwinąć umiejętność pisania (prawidłowo korzystać z dostępnych zasobów, umieć syntetyzować materiały z różnych źródeł i być w stanie wykorzystać je twórczo przy pisaniu prac pisemnych, umieć formułować prawidłowe wnioski oraz cytować źródła i tworzyć bibliografie)

Metody i kryteria oceniania:

1. Udział w zajęciach - 10 punktów. Obejmuje to zarówno regularne uczestnictwo w zajęciach, jak i udział w dyskusjach (aktywność podczas zajęć). Nie więcej niż dwie nieusprawiedliwione nieobecności będą dozwolone w tym kursie (ewent. jedna podwójna sesja).

2. Projekt studencki - 10 pkt. (indywidualny lub grupowy - w zależności od liczby studentów uczestniczących w kursie; obejmuje dowolną formę zaangażowania studentów w zajęcia przygotowywane i realizowane przez studentów - prezentację, case study, pracę w grupach, dyskusję itp.)

3. Test końcowy 30 punktów.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)